kulturystyka logo

Działy serwisu

Najtańsze sklepy

  1. FitArena.com.pl
  2. Centrumodzywek.net
  3. Muscle-zone.pl
  4. [Zaproponuj]

Bądź na bieżąco

Ranking odżywek

Losowe artykuły

Fitness

fitness

Partnerzy

Osób on-line: 9

kobieta-hantle

Tauryna

Tauryna jest wolnym aminokwasem. Wykazuje działanie antykatabolicznie, tzn. chroni komórki mięśniowe przed rozpadem. Ułatwia transportowanie kreatyny do mięśni.

Tauryna, jako suplement poprawiający wyniki sportowe

Badania opublikowane przez Japońskich naukowców w 2003 roku zostały przeprowadzone na 11 mężczyznach w wieku od 18 do 20 lat. Eksperyment polegał na jechaniu na rowerze aż do krańcowego wyczerpania. Po podawaniu tauryny przez 7 dni (za każdym razem przed treningiem) okazało się, że wzrósł VO2max (maksymalna pojemność ludzkiego ciała transportująca i używająca tlenu) oraz czas trenigu do maksymalnego wyczerpania. Naukowcy uznali działanie tauryny jako przeciwutleniacz oraz antykatabolik.

Tauryna jest często określana jako „kondycyjny aminokwas” rzadziej jako „niezbędny aminokwas”. Kiedyś była wytwarzana przez organizm, ale obecnie już nie jest i musi być dostarczana z diety. „Niektórzy eksperci wierzą, że tauryna może aktualnie być podstawowym aminokwasem, ” – mówi Anding.

Tauryna jest głównym składnikiem napojów energetycznych jak np. Red Bulla i może być w łatwy sposób spożywana w przeciwieństwie do innych suplementów (pamiętacie ten przykry zapach glutaminy?). Istotna uwaga: napoje te zawierają cukier i nie są najlepsze w przypadku trzymania diety niskokalorycznej.

W leczeniu niewydolności serca pacjenci przyjmują dziennie od dwóch do sześciu gramów tauryny podzielonych na 3 porcje, a więc na przykład 3 razy dziennie po 2 gramy tauryny. W każdym Red Bullu jest jeden gram tauryny.

Tauryna jest bezpieczna dla dorosłych. Bezpieczeństwo jej stosowania zostało udowodnione w badaniach w ostatnim roku. Jednak istnieje jeden przypadek uszkodzenia mózgu u kulturysty, który brał 14 gramów tauryny w połączeniu z insuliną oraz sterydami anabolicznymi. Nie wiadomo, czy przyczyna wynikała z brania tauryny, czy też innych leków. Nadmiar tauryny jest zwykle wydalany przez nerki.

To jest druga część artykułu, przeczytaj pierwszą część artykułu tauryna

Ten artykuł bierze udział w I konkursie u.waw.pl.
Zachęcamy do przeczytania innych artykułów bioršcych udział w konkursie.

"" znaleziono też na stronach:

Tagi: tauryna - suplementy - odżywki - red bull - aminokwasy - aminokwas - przeciwutleniacz

Komentarze

Dodaj komentarz +