kulturystyka logo

Działy serwisu

Najtańsze sklepy

  1. FitArena.com.pl
  2. Centrumodzywek.net
  3. Muscle-zone.pl
  4. [Zaproponuj]

Bądź na bieżąco

Ranking odżywek

Losowe artykuły

Fitness

fitness

Partnerzy

Osób on-line: 4

green smoke banner

Palacz w podróży czyli ePapierosie przyjacielu mój

Ilu z nas, palaczy, przeżywało kilku godzinne męki w samolocie, pociągu czy autobusie? Niejednokrotnie myśleliśmy o tym aby udać się do toalety i ukratkiem wypalić na szybko papieroska. Koordynacja ruchów przy takiej czynności jest nieodzowna: jedna ręka kurczowo trzyma papierosa i szybkimi ruchami przykłada go do ust, druga macha energicznie aby dym nie kłębił się w jednym miejscu, do tego słuch wyostrzony aby nikt nie nakrył nas na „zbrodni”. Gdzie tu przyjemność, relaks i delektowanie się chwilą?
I tu na ratunek przychodzi nam wynalazek XXI wieku - elektroniczny papieros . Epapieros wyglądem przypomina zwykły papieros, tyle że jest nieco dłuższy i może mieć różne kolory. Składa się z trzech części: końcówki, w której umieszcza się wymienny wkład (tzw. kartridż) wypełniony specjalnym płynem - liquidem . Płyn ten oprócz wody zawiera nikotynę, glikol propylenowy, glicerynę oraz dodatki smakowe na przykład miętę, wiśnię czy tabacco. Druga część e- papierosa to tzw. atomizer, gdzie mieści się grzałeczka i mikroprocesor. Trzecia część to akumulatorek zakończony diodą LED symulującą efekt żarzenia się papierosa.
Palenie elektronicznego papierosa dozwolone w wielu miejscach, gdzie nie można palić zwykłych papierosów. Dlaczego? Ponieważ nie ma dymu i papierosowego smrodu, które są efektem spalania nikotyny, a mgiełka, jaką wytwarza e-papieros, jest dokładnie tym samym, co dym puszczany na przykład w dyskotece. Z tym że po 2-3 sekundach znika. Ponadto wg badań jakie przeprowadzono na uniwersytecie nowozelandzkim wynika, że e-papieros jest bezpieczny dla użytkownika i otoczenia.
Paragraf na e-papierosa czyli polowanie na komara z armaty
W Polsce nie ma na razie zakazu palenia e-papierosów w miejscach publicznych, ponieważ nie jest to produkt tytoniowy. Podczas jazdy samochodem zapalenie normalnego papierosa skutkuje mandatem. W przypadku e-papierosa nie musisz się niczego obawiać. E-papierosy są całkowicie bezzapachowe, co powoduje, że możesz go wszędzie zabrać ze sobą - do podróży pociągiem, czy podczas lotu samolotem - nikt od Ciebie niczego nie poczuje.
Jednak nikt nam palaczom nie zagwarantuje, że do obowiązujących zakazów palenia tytoniu ktoś nie zechce dopisać "lub elektronicznych papierosów".
"Ustawodawca powinien mieć na względzie konstytucyjne prawa i wolności człowieka, tak by decyzje podejmowane w imię słusznej idei nie nosiły znamion dyskryminacji czy prześladowania osób prowadzących inny tryb życia" to słowa Janusza Kochanowskiego, rzecznik praw obywatelskich który przeciwstawiał się ustawie zakazującej palenia m.in. w barach, restauracjach, a nawet na ulicach i w prywatnych samochodach. Miejmy nadzieję ze i tym razem głos rozsądku przemówi tak jak mówią naukowcy:
„E-papieros to nic innego jak przyrząd do podawania nikotyny. Ona sama nie jest rakotwórcza, jej szkodliwość jest nieporównywalnie mniejsza niż palenie. Ale w końcu nie jest to woda” - mówi prof. Witold Zatoński z Centrum Onkologii w Warszawie, od lat zwalczający palenie, prezes fundacji Promocja Zdrowia.
„Jeśli e-papieros eliminuje spalanie tytoniu, substancje smoliste, rakotwórcze, tlenek węgla, dym, popioły itd., to ja bym tego inhalatora nikotyny nie zwalczał” - deklaruje dr Andrzej Woliński, pneumonolog.
Więc palaczu drogi w podróż obok pasty i szczoteczki do zębów, papierosa elektronicznego zabierz a przyjacielem twoim stanie się nierozłącznym. Oby jak najdłużej w legalny i ogólnie dostępny sposób. Czego Tobie i sobie życzę.

"" znaleziono też na stronach:

Komentarze

Dodaj komentarz +