kulturystyka logo

Działy serwisu

Najtańsze sklepy

  1. FitArena.com.pl
  2. Centrumodzywek.net
  3. Muscle-zone.pl
  4. [Zaproponuj]

Bądź na bieżąco

Ranking odżywek

Losowe artykuły

Fitness

fitness

Partnerzy

Osób on-line: 7

bigoreksja

Bigoreksja

Wiele mówi się ostatnio o anoreksji. Jest wielkim zagrożeniem ze względu na swoją skalę, coraz więcej dziewcząt chce upodobnić się do gwiazd, które oglądają w telewizji. Jednak w mediach niewiele można usłyszeć o chorobie dość podobnej do anoreksji - bigoreksji.

Bigoreksja to choroba, która polega na braku akceptacji dla własnego wyglądu. Mężczyzna patrzący w lustro dostrzega małego, wychudzonego człowieka, chociaż w skrajnych przypadkach, w rzeczywistości może być dobrze zbudowanym mężczyzną. Podłoże bigoreksji i anoreksji bardzo często jest identyczne.

Na wikipedii bigoreksja jest zdefiniowana następująco:
Bigoreksja – choroba, w której osoba ma obsesję na punkcie umięśnionego ciała. Chore osoby mają tendencję do łudzenia się, że są "chude" czy też "zbyt niskie", pomimo tego, że są często dobrze zbudowane. Bigoreksja jest specyficzną odmianą dysmorfofobii.

Objawy bigoreksji

Bigorektycy zbyt mocno koncentrują się na swoim wyglądzie, ćwiczeniach, niskotłuszczowej diecie. W przeciwieństwie do bulimików czy anorektyków zależy im jednak na rozbudowywaniu masy mięśniowej.Najgorszy jest fakt, że choroba ta również może prowadzić do uszczerbku na zdrowiu. Chorzy, niezadowoleni z efektów ćwiczeń, sięgają po niszczące ich organizm sterydy anaboliczno-androgenne i zażywają je, nawet mimo skutków ubocznych.

Leczenie bigoreksji

Bigoreksję leczy się na zasadzie psychoterapii, podczas której zmienia się sposób myślenia o własnym ciele. Niestety, chorzy często nie dostrzegają problemu, zresztą samo przyznanie się do zaburzeń psychicznych nie pasuje do wizerunku, jaki wykreowali. Ruch sprawia, że organizm ludzki sprawniej funkcjonuje. Aktywność fizyczna chroni przed wieloma schorzeniami, a dzięki ćwiczeniom poprawia się nasza kondycja.

"" znaleziono też na stronach:

Tagi: ćwiczenia - zdrowie

Komentarze

Dodaj komentarz +